شناخت فلومتر و فلوکنترلر جرمی یا مس فلو کنترلر

0

فلومتر جرمی  یا جریان سنج جرمی شدت جریان جرمی سیال عبوری از داخل لوله را اندازه گیری می کند. شدت جریان جرمی برابر است با جرمی از سیال که از یک نقطه ثابت در واحد زمان عبور می کند فلومتر جرمی، جرم عبوری را مستقیما اندازه گیری می کند.

اکثر  دستگاه خوانش جریان گاز یا فلومتر در صنعت، شدت جریان حجمی را اندازه می گیرند و برای داشتن شدت جریان جرمی در این دستگاه ها باید مقدار اندازه گیری شده را در چگالی سیال ضرب نمود. زمانی که دانسیته (چگالی) ثابت باشد (مایعات تک فاز)، این رابطه بسیار ساده است اما اگر سیال دارای چگالی متغیر باشد (مانند گازها یا جریان های چند فازی)، رابطه میان شدت جریان حجمی و جرمی به این سادگی نخواهد بود.

انتخاب فلومتر مناسب

روش های مختلف اندازه گیری جریان جرمی با مزایا و معایب خاص خود شامل: فلومتر لامینار (Laminar)، فلومتر حرارتی (Thermal)، فلومتر کوریولیس (Coriolis)، فلومتر آلتراسونیک (Ultrasonic) و فلومتر رتامتر (Variable Area)  می باشد اما پرکاربردترین فلومترهای جرمی، فلومتر کریولیس و فلومتر حرارتی می باشند.

فلومتر در فروشگاه ابزار دقیق لاله زار

بسته به نوع جریان عبوری، در صورتی که جریان مایع باشد از کنترل کننده جرمی یا همان فلوکنترلر مایع سری L با نرخ جریان ccm 0-0.05 تا Lpm 0-10 یا کنترلر سری LC با نرخ جریان ccm0-5  تا Lpm 0-10 استفاده می شود.

اگر جریان عبوری، گاز باشد، لیستی از گازهای خالص و ترکیبی قابل استفاده توسط هر فلوکنترلر گازی از قبل در آن تعبیه شده است. درصورتی که از نوع گازهای خورنده باشد، از سری S استفاده می شود. کاربرد این تجهیزات ابزار دقیق در زمینه اندازه گیری، کنترل جریان و کالیبراسیون مقدار جریان می باشد.

در فروشگاه ابزار دقیق لاله زار، کنترل کننده های جریان جرمی برند الیکت (Alicat)، بروکس (Brooks)، برونخورست (Broonkhorst)، لاینتک (Linetech) و یونیت (Unit) موجود می باشد،

 

در انتخاب فلوکنترلر باید به چهار قید بسیار مهم توجه نمود: محدوده جریان، شرایط گاز، دقت مورد نظر و ارتباطات. عملیات داخلی نهایی برای کاربردهای خلوص بالا و فوق بالا، مواد مورد استفاده در مسیر جریان، محیطی همچون تاسیسات در نزدیکی کوره ها و یا بخش هایی از NEMA، قابلیت سرویس شدن.

  • محدوده جریان، قید بسیار مهمی می باشد. بعضی از فرایندها به جریان های بسیار کمی در استاندارد سانتی مترمکعب در دقیقه ( سی سی بر دقیقه ) نیاز دارند و جریان های فشارقوی معمولا با واحد لیتر بر دقیقه یا فوت مکعب در دقیقه تعریف می شوند.
  • نوع گاز مورد استفاده، بسیار با اهمیت است. در استفاده از گازهای معمول و ساده همچون هوا، اکسیژن، نیتروژن، هلیوم، ارگان، هیدروژن، CO یا CO2 ، طراحی ساده ای از فلوکنترلرها وجود دارد، اما اگر گاز مورد استفاده بسیار خطرناک باشد، قضیه متفاوت است. اگر منجر به آلودگی همچون واکنش با رطوبت شود، داخل فلوکنترلر جرمی ممکن است جلا داده شود و اتصالات از اتصال پیچی یا مهره ای به اتصالات با خلوص بالا همچون VCR یا VCO که از آب بندی فلزی بهره می برد، تغییر کند.
  • در زمینه دقت فلوکنترلرها، بسیاری از کابران به دقیقترین سیستم موجود نیاز دارند هرچند برخی از فرایندها بسیار دقیق نبوده و می توان از دستگاهایی با دقت کمتر استفاده کرد. گاهی دقت به اندازه تکرارپذیری بااهمیت نیست
  • اتصال الکتریکی با یک فلوکنترلر می تواند از دو طریق آنالوگ و دیجیتال انجام شود. محدوده سیگنال آنالوگ از 0-5Vdc می باشد. صفر ولت نشانه عدم عبور جریان و 5 ولت نشان دهنده عبور حداکثر جریان است. زمانی که برد دیجیتال در فلوکنترلر جرمی قرار می گیرد، گزینه های زیادی برای راه ارتباطی وجود دارد. پروتکل پایه 485 RS می تواند با بسیاری از نرم افزارهای واسط مورد استفاده قرار گیرد DeviceNet, ProfiBus و Foundation راه ارتباطی بسیار قوی ای هستند که علاوه بر کنترل و خواندن جریان، به کاربر اجازه می دهد در کل زمان کنترل و خواندن گاز به تشخیص و هشدار خطا بپردازند.

در ادامه به اختصار به معرفی محصولات فلومتر و فلوکنترلر الیکت پرداخته شده است:

  1. فلوکنترلر جرمی گاز

فلوکنترلرهای جرمی الیکت سریعتر از فلوکنترلرهای جرمی دیگر، نقطه تنظیم خود را بدست می اورند و قبل از آن که بر روی پایین دست فرایندش تاثیر بگذارد، باعث از بین بردن نوسانات فشار خواهد شد. قابلیت سفارش گزینه های موجود در شیر و تنظیم ضرایب PID باعث اطمینان عملکرد صحیح فلوکنترلر جرمی در برنامه خاص شما خواهد شد.

  1. فلومتر جرمی گاز

فلومتر جرمی گاز الیکت ابزاری با انعطاف پذیری بالا می باشد که با بسیاری از گازها با محدوده بسیار وسیع، مورد استفاده قرار می گیرد. از فلومتر جرمی برای اندازه گیری جریان جرمی، جریان حجمی، فشار و دما استفاده می شود.

  1. استانداردهای پرتابل (قابل حمل) جریان گاز

فلومترهای پرتابل به بررسی سیستم، کالیبراسیون و ممیزی سریع و آسان می پردازند. تمام فلومترهای پرتابل، دقتی در حد آزمایشگاه و خوانش چند باره که حدود 1000 بار در ثانیه بروز رسانی می شود را عرضه می کنند.

  1. فلوکنترلر جرمی دو راهه گاز

گاهی اوقات فرایند برای یک فلوکنترلر جرمی بسیار پیچیده است. فلوکنترلرهای جرمی دو راهه الیکت، وظیفه دو یا سه دستگاه مجزا را انجام می دهد. برای کنترل جریان در دو سو، از اولین فلوکنترلر دو راهه، سری های MCD  الیکت می توان استفاده کرد. از این دستگاه کارامد می توان برای کنترل جریان در یک محیط خلا بسته و همچنین برای کنترل جریان در جهت دیگر برای خروج حجم استفاده نمود یا می توان از خلا برای کنترل جریان در یک جهت و اعمال فشار مثبت برای تخلیه گاز در جهت مخالف می توان استفاده کرد.

  1. فلوکنترلر و فلومتر جریان مایع

فلوکنترلرها و فلومترهای جرمی جریان مایع الیکت، دقت بالایی در اندازه گیری جریان و کنترل پایدار برای آب یا سایر مایعات شامل متانول، ایزو پروپانول، اتانول، امونیاک، ایزو پنتان، تیوفن، ایزو اکتان یا هپتان، ارائه می دهند. تمامی دستگاه های جریان مایع شامل پیچ های هواگیری برای حذف آسان حباب های هوا می باشند. از ویژگی های فلوکنترلر جریان مایع سری LC داشتن دریچه های نسبی با واکنش سریع برای کنترل یا برنامه های توزیع است.

برای اندازه گیری جریان مایع بدون دریچه کنترلی، از فلومترهای مایع سری L که جریان، فشار و درجه حرارت را اندازه می گیرد، می توان استفاده کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.