سرمایه گذاران خارجی در ایران

0

وجود سرمایه و نقدینگی برای کشوری مانند ایران، که درگیر رکود می باشد، از ارکان حیاتی برای احیای اقتصاد کشور به شمار می رود. و در نتیجه ی کمبود پس انداز مالی و فقر حاکم در ایران، روی آوردن به سرمایه ی خارجی الزامی به نظر می رسد. سرمایه گذاری خارجی در هر کشوری یکی از ارکان جهانی شدن است. پذیرش سرمایه از کشورهای خارجی، علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی و رشد اقتصادی، به پویا شدن بازارهای داخلی وارتقاء تولید داخلی و افزایش صادرات کمک می کند. این مساله به ویژه در کشور های در حال توسعه، می تواند نیروی محرکه ای برای ایجاد تحولات و پویایی اقتصادی قلمداد شود. همچنین حضور سرمایه گذاران خارجی در یک کشور، در راستای ارتباطات دیپلماتیک نیز تاثیرات قابل توجهی دارد.

 

حال باید دید که تزریق سرمایه توسط کشورهای غربی در کشورهایی مانند ایران چه توجیهی برای این کشورها دارد. در برخی موارد این سرمایه گذاری ها به منظور دسترسی به منابع کشور پذیرنده انجام می شود. در موارد بسیاری سرمایه گذار خارجی به دنبال بازار جدیدی سرمایه خود را وارد کشور میزبان می کند.

با وجود الزامات و منافعی که ورود سرمایه ی خارجی به کشور دارد، ایران سهم زیادی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی ندارد. وجود موانع بسیار بین المللی و داخلی باعث شده اشخاص حقیقی و حقوقی از ورود و سرمایه گذاری مستقیم در ایران واهمه داشته باشند. از مهم ترین و تاثیرگذارترین این دلایل می توان به وجود تحریم های بسیار علیه ایران در طی چند سال اخیر اشاره کرد؛ و هم اکنون با وجود گذشتن یک سال از رفع همه ی تحریم های اقتصادی علیه ایران، همچنان بازار این کشور برای سرمایه گذاران خارجی چندان امن به نظر نمی رسد. در طول دوازده سال گذشته شرکت های خارجی صراحتا از سرمایه گذاری و داد و ستد با ایران منع و در مواردی نیز تهدید به تحریم میشدند.

از دیگر موانع جذب سرمایه ی مستقیم از کشورهای خارجی، وجود موانع داخلی مانند ناکارآمد بودن و عدم تمرکز روی خصوصی سازی است. چرا که بدون فعالیت اقتصادی گسترده ی نیروهای خصوصی در کشور، توسعه ی اقتصادی صورت نمی گیرد و در نتیجه بستر مناسب برای حضور سرمایه گذار خارجی و استارت آپ ها فراهم نمی شود.

مطالب آموزشی مدیریت سرمایه و سرمایه گذاری

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.